vše, co potřebujete vědět o kašli:
Často kladené otázky

Kašel není nemoc, ale jeden z příznaků nemoci. Kašel je obranný reflex organismu, který napomáhá odstranění cizorodých částic a hlenu z dýchacích cest (způsobeného např. viry nebo bakteriemi). Kašel pomáhá čistit dýchací cesty.
Kašel je spouštěn dráždivými podněty, které aktivují receptory kašle nacházející se po celém dýchacím traktu (hrtan, průdušnice a průdušky). Mechanismus kašle zahrnuje 3 fáze:
1. Vdechnutí: plíce jsou naplněny vzduchem;
2. Kontrakce: uzavření hlasivky vyvolá zvýšení tlaku uvnitř hrudníku;
3. Následné otevření hlasivky představuje výdechovou fázi, ve které je vzduch vytlačován velmi vysokou rychlostí (až 250 metrů za sekundu).
Tělo spouští reflexní mechanismus. Když kašlete, stimulují se receptory kašle v dýchacích cestách, což způsobuje další kašel.

Kašel je jedním z příznaků mnoha onemocnění.
Akutní kašel (trvající méně než 3 týdny) může nastat v důsledku infekce dýchacích cest nebo vystavení vnějším dráždivým vlivům (kouř, znečištěné ovzduší, změny počasí).

Je třeba rozlišovat akutní kašel (trvající do 3 týdnů) a chronický kašel (trvající déle než 3 týdny).
Suchý kašel a vlhký (nebo produktivní) kašel lze rozlišit podle toho, zda je nebo není přítomen hlen v dýchacích cestách.
Vlhký kašel a suchý kašel jsou obecně spojeny s přítomností infekce v dýchacích cestách.

Akutní kašel spojený se sezónními viry obvykle trvá 7 až 10 dní.
Pokud kašel přetrvává, měli byste se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, protože může maskovat závažnější onemocnění.

Nejvíce náchylní ke kašli jsou hlavně děti a senioři, které samotné kašlání nejvíce vyčerpává. Výskyt kašle je vyšší ve městech nebo v období zvýšeného znečištění ovzduší. V průběhu roku mají děti v dobrém zdravotním stavu obvykle 7 až 10 případů infekce horních cest dýchacích, které mohou způsobit kašel 1.
1 Shields MD et al. Pokyny BTS: Doporučení pro hodnocení a zvládání kašle u dětí. Thorax 2008; 63 (dodatek 3) iii5-iii15.

Je běžné, že děti mívají kašel jako příznak mnoha dětských nemocí, jako jsou infekce horních cest dýchacích. Přestože se kašel může zdát jako prospěšný (vlhký kašel pomáhá vykašlat hlen), měli byste se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, zejména u dětí mladších 6 let.

Kde můžu přípravek stodal® zakoupit

Přípravek je volně prodejný, zakoupíte jej v jakékoli kamenné lékárně nebo ve vybraných e-shopech.
Ilustrace chlapec s balonkem
Stodal - přípravek lahvička